تولید مقاطع خاص فولادی

در صنعت ماشین‌سازی و ساختمان‌سازی، برخی از مقاطع خاص باید مورد استفاده قرار بگیرند؛ ضمنا مراحل تولید مقاطع خاص بر اساس استانداردهای مشخص شده می‌باشد. شرکت تجارت فولاد فراز به عنوان واردکننده، تامین‌کننده و صادرکننده می‌تواند هر یک از مقاطع خاص را با قیمتی مناسب آماده کند. همچنین، برروی هر یک از قطعات خاص، کنترل کیفی به صورت هوشمند و آنلاین انجام می‌شود تا در مورد کیفیت قطعات اطمینان خاطر حاصل شود. شرکت تجارت فولاد فراز در زمینه بازار آهن‌آلات و هر یک از مقاطع فولادی، زمینه‌ای مناسب را فراهم کرده است.

مقاطع خاص فولادی

تولید مقاطع خاص به 2 روش مستقیم و غیرمستقیم

هر یک از انواع مقاطع خاص را به 2 روش مستقیم و غیر مستقیم تولید می‌کنند. روش مستقیم را به طور معمول برای پروفیل‌های باز مورد استفاده قرار می‌‌دهند. هر یک از فولادها، طی فرایندی مشخص شده، مانند فرایند شکل‌دهی، باید بصورت مستقیم به مقاطع خاص تبدیل گردند. همچنین باید بدانید در روش مستقیم به جوشکاری نیازی نیست؛ اما در روش تولید هر یک از مقاطع خاص، ابتدا باید لوله تولید گردد. سپس، گوشه لوله‌ها را گوشه‌دار و زاویه‌دار می‌کنند و در نهایت، پروفیل‌ها به روش غیرمستقیم تولید می‌شوند.

به فرایند تولید و شکل‌دهی هر یک از مقاطع خاص که با استفاده از غلطک‌ها انجام می‌شود، “رول فرمینگ” می‌گویند. به این طریق که ورق‌ها در این روش باید ابتدای خط تسمه و ورقه قرار بگیرند تا با استفاده از غلطک‌ها، عملیات صافکاری انجام شود. سپس ورق‌ها جهت شکل‌دهی، باید وارد غلتک‌ها شوند. در این مرحله باید پانچ‌کاری انجام شود.

در پایان پروفیل‌ها در ابعاد و طول مشخص شده بریده می‌شوند. انواع پروفیل‌ها را با استفاده از روش‌های رول فرمینگ تولید می‌کنند. این روش یکی از روش‌های دقیق و پرکاربرد برای تولید مقاطع متفاوت خاص به شمار می‌رود.

چگونگی تولید هر یک از مقاطع فولادی و خاص

بسیاری از افرادی که مایل هستند مقاطع خاص را جهت تولید سفارش دهند، طبعا در مورد چگونگی تولید مقاطع اطلاعاتی ندارند. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که مواد اولیه مصرفی برای تولید مقاطع از کشورهای اروپایی و ژاپن تامین می‌گردند؛ البته که کارخانه‌های متفاوتی مانند کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید مقاطع را در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌‌دهد. هر یک از مواد اولیه برای تولید مقاطع دارای ترکیبات شیمیایی خاصی هستند، به همین دلیل خواص مکانیکی مناسبی دارند.

بسیاری از افرادی که مایل هستند مقاطع خاص را جهت تولید سفارش دهند، طبعا در مورد چگونگی تولید مقاطع اطلاعاتی ندارند. به طور کلی شما باید به خوبی بدانید که مواد اولیه مصرفی برای تولید مقاطع از کشورهای اروپایی و ژاپن تامین می‌گردند؛ البته که کارخانه‌های متفاوتی مانند کارخانه فولاد مبارکه اصفهان، بسیاری از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید مقاطع را در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌‌دهد.

هر یک از مواد اولیه برای تولید مقاطع دارای ترکیبات شیمیایی خاصی هستند، به همین دلیل خواص مکانیکی مناسبی دارند. در این صورت زمان تولید مقاطع خاص برای سازنده و همچنین برای مصرف کننده، مشکلی به وجود نخواهد آمد. ورق‌های فولادی و همه مقاطع، با استانداردهای مشخص شده‌‌ای از نظر ترکیبات شیمیایی، ابعاد و غیره تولید می‌‌شوند.

ورق‌های خام و مقاطع فولادی، بعد از ورود به کارخانه توزیع خواهند شد؛ سپس براساس مصرف و ابعاد، در بخش‌های متفاوت انبار می‌شوند تا پس از آن وارد پروسه تولید شوند.

ناودانی

مراحل تولید هر یک از قطعات خاص فولادی

مراحل تولید هر یک از انواع مقاطع خاص، براساس “استانداردهای بین المللی” عمل می‌کنند. کلاف‌هایی که برای تولید مقاطع خاص تهیه می‌شوند را باید در دستگاه‌های برش قرار دهند؛ پس از آن کلاف‌ها به نوارهایی که عرض مشخص شده‌ای دارند تبدیل خواهند شد. هر یک از دستگاه‌هایی که برای تهیه مقاطع خاص مورد استفاده قرار می‌گیرند، تمام‌اتوماتیک و نیمه‌اتوماتیک می‌باشند. این دستگاه‌ها، ویژگی‌ها و امکانات متفاوتی دارند. ویژگی‌ها و امکانات آنها به نحوه بهره‌‌برداری و سفارش خریدار بستگی دارند.

هر یک از دستگاه‌های برش مقاطع خاص به طور معمول دارای قسمت کلاف‌گیر، ذخیره کلاف‌گیر، میز حمل‌کننده، ضربه‌گیر، سیستم کنترل کننده کنار، سیستم بازکننده، طوق‌های کلاف و… می‌باشند. بعد از آنکه کلاف روی دستگاه کلافگی قرار می‌‌گیرد، کلاف‌گیر باید بچرخد. کلاف‌ها پس از باز شدن ورقه‌ها، باید به زیر غلتک‌ها هدایت شوند. پس از آن ورق‌ها تخت و صاف خواهند شد.

قسمت ابتدایی ورق به وسیله گیوتین بریده می‌شود تا در قسمت‌های بعدی برای جوشکاری مشکلی بوجود نیاید. پس از آن غلتک‌های تغذیه‌ای باید مقاطع خاص را به سمت دو قسمت اصلی هدایت کنند. تیغه‌هایی که پس از عملیات حرارتی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند، دارای سختی ۵۹ الی ۶۱ راکول هستند. حرکت هر یک از مقاطع فولادی به وسیله دو شافت جداکننده انجام می شود. بعد از این مرحله، کشیده شدن مقاطع خاص آغاز می گردد. به وسیله نوار جمع کن این مرحله باید انجام گردد. در پایان مقاطع را دسته بندی می کنند و به قسمت های متفاوت خطوط تولید انتقال می دهند.