استراکچر چیست؟

واژه استراکچر، به معنی ساختار است. در ساختمان‌‎سازی، استراکچرها نقشی اساسی را ایفا می‌کنند؛ به این دلیل که همانطور که از اسم و معنی این واژه پیداست، ساختار اصلی ساختمان که وظیفه تحمل و نگه‌داشتن ساختمان در مقابل نیروها و عوامل بیرونی را بر عهده دارد، بخشی عمده از حوزه ساختمان‌سازی را شامل می‌شود که به تمامی زوایای آن باید با دقتی بالا پرداخت. چرا که تامین مقاطع مورد نیاز، پروسه‌ای تخصصی، زمان‌بر و پرهزینه است؛ بنابراین، با توجه به اهمیت این موضوع، تامین این دسته از مقاطع بصورت مطمئن، یکی از چالش‌های موجود صنایع هدف این حوزه قلمداد می‌شود.

استراکچر ساختمانی

3 ساختار کلی استراکچرها

ساختار استراکچرها، به سه نوع مختلف تقسیم می‌شود:

1- استراکچر فلزی با اتصالات جوشی

2- استراکچر فلزی با اتصال پیچ و مهره ای

3- استراکچر فلزی با اتصالات ترکیبی

کاربرد استراکچر

از تامین مقاطع مورد نیاز استراکچرها گرفته تا نحوه اجرا و پیاده‌سازی آن، از جمله مواردی قلمداد می‌شود که کم‌توجهی به آن، منجر به وقوع حوادث می‌شود؛ چرا که یکی از مهم‌ترین تعاریف استراکچرها در کاربردشان، ایجاد و تحقق تعادلی پایدار در سازه مدنظر می‌باشد.

ماهیت اصلی استفاده از استراکچر در سازه‌ها، استحکامِ سازه در مقابل زمین‌لرزه می‌باشد. بدین‌صورت که در صورت بروز زلزله، استراکچر، که دیگر اجزاء سازه برروی آن سوار هستند، وظیفه مقاومت در برابر ریزش و یا ایجاد هرگونه صدمه در سازه مدنظر را دارد.

انواع استراکچرها، مقاومت‌های مختلفی را درمقابل این دسته از وقایع نشان می‌دهند که برای هر سازه و با درنظر داشتن حجم، مکان، ابعاد و ویژگی‌های دیگر آن، نوع بخصوصی از استراکچرها استفاده می‌شود.

5 صنعت مرتبط با استراکچر

1- ساختمان‌سازی

2- صنعت نفت

3- صنایع گاز

4- پتروشیمی

5- معادن

استراکچر
صنایع مرتبط با استراکچرها

تفکو تامین می‌کند..

شرکت تجارت فولاد فراز (تفکو) از تامین‌کنندگان موارد مورد نیاز استراکچرسازها به شمار می‌رود. بیش از نیم قرن تجربه تفکو در صنعت مربوطه، باعث ایجاد رابطه تجاری موثری بین این شرکت با سایر شرکت‌های درون‌مرزی و برون‌مرزی شده است.

تفکو با افتخار در زمینه تامین مقاطع مورد نیاز این صنعت از جمله تیرآهن، تیرهاش، نبشی، ناودانی و... خدمت‌رسان مشتریان و همکاران عزیز می‌باشد.