دکل چیست؟

دکل‌ها سازه‌های فولادی بلندی هستند که عموما عرض کمی به نسبت طول‌شان دارد. ازجمله کاربردهای دکل می‌توان به صنایع مخابراتی، دوربین‌های مداربسته، موارد مرتبط با روشنایی، کنترل و انتقال برق و… اشاره نمود. در صنعت دکل سازی، استفاده از مقاطع فولادی بسیار رایج است. این مقاطع معمولا از جنس فولاد ضد زنگ و با قابلیت انعطاف پذیری بالا ساخته می‌شوند.
دکل
دکل مخابراتی

استاندارد تولید دکل

قطعات مورد استفاده در ساخت دکل، با هدف جلوگیری از زنگ‌زدگی، گالوانیزه گرم می‌شوند. جالب است بدانید که دکل‌ در قالب قطعاتی از پیش‌ساخته شده که قابل مونتاژ هستند، تولید می‌شود. همچنین آلیاژ مورد استفاده در دکل‌ها از نوع ST37 و در موارد خاص برای مقاومت بیشتر از آلیاژ ST44 و یا ST52 نیز استفاده می‌شود.

مقاطعی که در صنعت دکل سازی استفاده می شوند عبارتند از:

  • لوله‌های فولادی
  • میلگرد
  • تیرآهن
  • نبشی
  • ناودانی
دکل سازی
دکل برق

این مقاطع به دلیل استحکام و انعطاف‌پذیری بالایی که دارند، برای احداث دکل های بلند و پایدار استفاده می‌شوند. علاوه بر این، فولادهای مورد استفاده در صنعت دکل‌سازی به دلیل ویژگی‌های ضدزنگ و مقاومت بالا در برابر عوامل آب و هوایی و اکسیداسیون، بسیار مقاوم در برابر خوردگی و زنگ‌زدگی هستند و این مزیت به عمر طولانی دکل‌ها کمک می‌کند.

یکی از موارد مهم درباره ساخت‌ دکل‌ها، مقاومت در برابر باد و زلزله است؛ بدین صورت که در طراحی ابعاد دکل، استانداردهایی وجود دارد که باید رعایت شوند. همچنین متریال و آلیاژ مورد استفاده در ساخت دکل‌ها با توجه به نوع کاربرد دکل، متفاوت خواهد بود.

تفکو تامین می‌کند..

شرکت تجارت فولاد فراز (تفکو) افتخار تامین مقاطع مرتبط با صنعت دکل‌سازی از جمله ناودانی، نبشی، میلگرد و… را برای مشتریان و همکاران عزیز دارد. در این راستا، شما می‌توانید جهت استعلام قیمت بروز مقاطع، از طریق راه‌های ارتباطی مختلف با تفکو در ارتباط باشید.